Podróze Jozina - strona glówna

Najnowsze wpisy na blogu


Rzeka Tana, Norwegia - Ostatni dzień w Norwegii

29 sierpnia 2011

Rano ekipa pontonowa wypływa na połów zakończony wyciągnięciem dużej ilości dorszy i czerniaków. Oczywiście dałoby się złowić znacznie więcej ryb, ale nie było takiej potrzeby. Na obiad wystarczy. Franek szybko skrobie ryby i jesteśmy gotowi, by wyruszyć dalej. Zostawiamy za sobą na wpół dopalone ognisko z ogromnych drewnianych bali.

Norwegia, połów ryb Norwegia, połów ryb

Opuszczamy wyspę, ponownie przejeżdżając przez imponujący podmorski tunel. Po drodze wiele stad reniferów.

Tunel na Nordkapp Norwegia, renifery Norwegia, powrót z Nordkapp

Kierujemy się w stronę granicy z Rosją – miejscowości Kirkenes. Zaczyna się robić dość płasko, nisko, pagórkowato. Wszędzie rosną te niewielkie pożółkłe karłowate brzozy. Nieco wyżej zaś dominuje surowa tundra, pozbawiona jakichkolwiek drzew.

Jedziemy dalej wzdłuż rzeki Tana, która wije się po prawej stronie drogi. Szukając miejsca na południowy posiłek wjeżdżamy na wielką płachtę piasku. Wjechać łatwo, gorzej z wyjazdem, ale Land Rover daje sobie wyśmienicie radę.

Norwegia, na tą rzekę wjechaliśmy Norwegia, tęcza

W międzyczasie zaczyna podać i pojawia się tęcza. Miejsce na postój znajdujemy nieco dalej, koło niewielkiej opuszczonej chatki. Na obiad świeże smażone ryby, prawdziwy przysmak, a że jest ich dużo, to objadamy się niemiłosiernie.

Norwegia, rzeka Tana

Ruszamy dalej, cały czas wzdłuż tej rzeki. Udaje się znaleźć świetne miejsce na obóz, znowu koło opuszczonej chatki, nieco nad drogą.

Norwegia, obóz nad rzeką Tana Norwegia, obóz nad rzeką Tana

Korzystając z tego, że jest długo jasno, przeciskam się przez brzozowy las i wchodzę na najbliższą górę. Las szybko się kończy i zaczynają się skały. Do góry są dwie stacje przekaźnikowe i piękny widok na surową bezkresną tundrę.

Norwegia, na szczycie, w dole rzeka Tana Piękna jest ta tundra na północy Norwegii

Schodzę na dół, kiedy jest już ciemno. Siedzimy przy ognisku i gitarze, obserwując z rzadka przejeżdżające ciężarówki.

Jutro już na pewno dotrzemy do Rosji. Czujemy dość duże podekscytowanie. To będzie coś nowego, całkiem innego niż Norwegia. Zastanawiamy się, jak to będzie i opracowujemy strategie radzenia sobie z rosyjskimi celnikami. Czy będę skuteczne, okaże się wkrótce...

Loading
Porównywarka cen hoteli

Ostatnio dodane:


Pierwsza Podróż Jożina dookoła świata - dzienniki

Tagi:

Bangkok podróż dookoła świata Fidżi Nowa Zelandia Kolumbia Filipiny

© Jożin Entertainment 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.