Podróze Jozina - strona glówna

Najnowsze wpisy na blogu


Pociągiem do Mittenwaldu, Leutasch i Arnspitze

17 lipca 2014

Na szczęście już za mną podróż pociągiem z rowerem na trasie Poznań-Mittenwald. Nie było zresztą żadnych problemów z przewozem. Z Poznania w wagonie był tylko jeden rower. W Berlinie wsiadło paru rowerzystów, ale wszystkie maszyny się pomieściły. Dzień był upalny, ale trochę przesadzili z klimatyzacją. Musiałem ubrać prawie wszystkie rzeczy, które miałem. Normalnie jak w indonezyjskich autobusach! O 1 w nocy do naszego wagonu dosiadła się para niemieckich emerytów. Ich rozmowy nie tylko mnie obudziły.

Jestem jednak na miejscu, czyli w Mittenwaldzie, ok. 9:30. Widok wyniosłych gór od razu wprowadza mnie w dobry nastrój, który nie był taki ponieważ zawsze jak jechałem tutaj, to czekał na mnie Ficino. Teraz go niestety nie ma, ale zostawił mi mieszkanie.

Po dwóch godzinach snu ruszam na przejażdżkę rowerem. Od razu dostrzegam plus tego środka lokomocji - można pocjechać na początek każdego szlaku. Wyjeżdżam o 14:00. Od razu też po rozpakowaniu zdaję sobie sprawę jakich rzeczy nei zabrałem - czołówki, czapki na słońce, widelca i łyżeczki (czapka się potem znalazła). W sumie nie tak źle. Ostatnie dwa dni to był naprawdę popłoch. Na wyprawę rowerową trzeba się jednak lepiej przygotować, a to wymaga czasu. W centrum miasteczka sprawdzam w sklepach jak by tu małym kosztem uzupełnić braki.

Podjeżdżam w kierunku Ferchensee, gdzie zaczyna się szlak na Wettersteinspitze. Droga jest jednak zamknięta nawet dla pieszych i rowerzystów. Kontynuuję więc podjazd w kierunku tyrolskiego Leutasch. Może dzisiaj nie będę nigdzie wchodził. Przejadę się tylko. Mijam granicę austriacką i jestem w Tyrolu.

Wjeżdżam do Tyrolu Podjazd - granica austriacka

Leutasch to szereg osad położonych w przepięknej dolinie z łąkami i pasterskimi chatkami. Równą austriacką szosą mknie się bardzo szybko, nawet jeśli jest trochę pod górkę. Myślę sobie - przejadę się kilkanaście kilometrów i wrócę.

Leutasch

Po 15 km dostrzegam jednak drogowskaz pokazujący szlak na Grosse Arnspitze. Kusi, oj kusi. Góra ma 2197 metrów, jest już 16:00, a ja znajduję się na ok. 1100 m. Często ją widziałem z Mittenwaldu. Postanawiam spróbować podejść. Przywiązuję rower i ruszam. Znak pokazuje 4,5 godziny. Zakładam, że skrócę ten czas i o 18:00 będę na szczycie, a jeśli nie, to wrócę.

Na szlaku w kierunku Grosse Arnspitze

Po drodze nie spotykam wielu osób, raptem trzy. Ludzie duszą się w Tatrach, a tu tyle pustych szlaków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Tatry są najpiękniejsze na świecie.

Z początku podchodzę szutrową drogą, wzdłuż strumyka, który pomaga mi uzupełnić niedobory wody. Jest trochę duszno, choć słońce skrywa się za ciemnymi chmurami.

Muszę odnotować, że to mój pierwszy szlak z GPS-em. Wiem, jestem być może trochę do tyłu z technologią. Nie mogę ukryć mojego zachwytu nad tym wynalazkiem. Widzę dokładnie jak przesuwam się wzdłuż ścieżki i co najważniejsze, na jakiej jestem wysokości. Z tym chyba nie można zabłądzić! Śledząc swój postęp, widzę już, że mam szansę wejść i zejść przed zmrokiem. Korzystam z aplikacji Locus zainstalowanej na smartfonie.

Na niewielkiej polance robię przerwę na posiłek - chleb z nutellą, a dokładnie jej podróbką z Biedronki, która zresztą ma dokładnie taki sam skład.

Posiłek na szlaku - chleb z nutellą

Później robi się trochę bardziej stromo. Idę przez las.

Arnspitze Arnspitze Alpejski kwiatek

Po wyjściu z lasu rozpoczynają się nieprzyjemne kruche skały. Miejscami jest bardzo stromo. Ja bym tam zamontował łańcuchy w dwóch miejscach.

O 18:00 jestem dopiero na przełęczy. Stoi tu niewielki domek. Trudno zawrócić, kiedy szczyt jest tak blisko. O 18:30 jestem na samej górze. Widoki jak zwykle przepiękne, zwłaszcza o tej porze, choć dziś widoczność jest trochę słaba.

Hintere Arnspitze Na szczycie - Grosse Arnspitze Grosse Arnspitze Hintere Arnspitze

Alpejski kwiatek rosnący w pobliżu szczytu:

Alpejski kwiatek

Na dole jestem o 20:40. Wracam do Mittenwaldu, parę razy zatrzymując się, by zrobić zdjęcia tej przepięknej doliny.

Hohe Munde w promieniach zachodzącego słońca Ahrn - początek szlaku Leutasch - nadchodzi zmrok

Dzisiejsza statystyka:

30 km rowerem

14 km wędrówki po górach

Poprzedni wpis Następny wpis
comments powered by Disqus
Loading
Porównywarka cen hoteli

Ostatnio dodane:


Pierwsza Podróż Jożina dookoła świata - dzienniki

Tagi:

Bangkok podróż dookoła świata Fidżi Nowa Zelandia Kolumbia Filipiny

© Jożin Entertainemt 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.