Podróze Jozina - strona glówna

Najnowsze wpisy na blogu


15.4.2011

Szmaragdowy Budda, leżący Budda i wielki pałac - Bangkok, Tajlandia

Dzielnica Ko Ratanakosin w Bangkoku jest miejscem, którego nie sposób nie odwiedzić. Każda wycieczka, nawet jednodniowa zahacza o Pałac Królewski i świątynie, w których znajdują się słynne posągi Buddy. Jest tłoczno, jest gorąco, jest duszno, ale ciekawie...

Widok na kompleks królewski z drugiej strony rzeki - Bangkok, Tajlandia

Bangkok jest właściwie młodym miastem. Jeszcze na początku XVIII wieku na miejscu obecnej metropolii znajdowała się tylko niewielka wioska. Wszystko jednak zmieniło się wraz ze zniszczeniem dawnej stolicy Królestwa Syjamu. Ayuthaya została splądrowana i zniszczona wskutek najazdu Birmańczyków w 1767 roku. W 1782 roku król Rama I postanowił wybudować nową stolicę, z dala od państwa najeźdźców. Astrolodzy wyznaczyli datę budowy pałacu i w tym roku narodził się Bangkok.

Kompleks królewski - Bangkok, Tajlandia

Rozpoczęto budowę obecnego kompleksu Pałacu Królewskiego. Ujmuje on swą rozległością i bogactwem złotych wież. Największe jego skarby są jednak dość trudno dostrzegalne dla przeciętnego tyrysty. Jednym z największych jest posąg Szmaragdowego Buddy. Licząca 66-cm figura, bogato zdobiona, ustawiona na podwyższeniu, jest prawie niewidoczna i łatwo ją w ogóle pominąć w czasie zwiedzania. Wystarczy jednak spojrzeć na rozmodlone i skupione twarze pielgrzymów, by zrozumieć, że Szmaragdowy Budda ma dla nich ogromne znaczenie.

Pochodząca z XIV lub XV wieku (dokładne pochodzenie jest nieznane) figurka wykonana jest z nefrytu. Szmaragdowego Buddę przebiera się trzy razy w roku w inną szatę, w zależności od tego czy mamy aktualnie porę ciepłą, chłodną czy deszczową.

Niedaleko Pałacu Królewskiego znajduje się parę miejsc wartych odwiedzenia, a wśród nich targ amuletów. Wzdłuż wąskich uliczek rozstawione są stoiska z tysiącami kamieni i drobnych figurek.

Targ amuletów - Bangkok, Tajlandia Targ amuletów - Bangkok, Tajlandia

Dalej

Loading
Porównywarka cen hoteli

Ostatnio dodane:


Pierwsza Podróż Jożina dookoła świata - dzienniki

Tagi:

Bangkok podróż dookoła świata Fidżi Nowa Zelandia Kolumbia Filipiny

© Jożin Entertainemt 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.