Podróze Jozina - strona glówna

Najnowsze wpisy na blogu


Kadyks, Hiszpania - zwiedzanie starego portu

15 września 2012

W sobotni poranek odwiedzam katedrę w Jerez de la Frontera (wstęp 2 euro na legitymację studencką) oraz okolice.

Jerez de la Frontera - katedra

Po południu udaję się pociągiem do Kadysku (bilet 5 euro). Kadyks, leżący na wysuniętym w morze cyplu, uchodzi za jedne z najstarszych miast w Europie. Został założony przez fenickich kupców (legenda mówi, że przez Herkulesa). Stara częśc miasta odgrodzona jest od nowej potężnymi murami.

Kadyks

W porcie stoi wielki statek wycieczkowy, o wysokości 20 piętrowego wieżowca.

Po zjedzeniu kebabu idę na wybrzeże. Ciągnie się tu całkiem przyjemna promenada z palmami. Zwiedzam centralny plac z neoklasyczno-barokową katedrą.

Kadyks - promenada Kadyks - katedra

Po drodze natykam się na super ofertę kanapek "anti Rajoy" (Mariano Rajoy - obecny szef rządu Hiszpanii). Widziałem już wcześniej tanie "kanapki antykryzysowe", ale to jest coś nowego. A swoją drogą ciekawe, czy u nas przyjęłyby się kanapki anty-Tusk...

Kanapki anty Rajoy

W Oratorio de San Filipe Neri dokonano w 1812 roku historycznego aktu proklamacji pierwszej konstytucji w Hiszpanii. Z okacji 200-lecia tego wydarzenia w tym roku w Kadyksie odbywa się wiele imprez kulturalnych.

W Kadyksie jest też plaża, położona przy starych murach i nieco nowszym budynku wypoczynkowym.

Plaża w Kadyksie

Stąd można udać się groblą do wysuniętego daleko w morze cypla z warowną fortecą. Według legendy w czasach starożytnych stała tu świątynia Kronosa. To tu powstały też wczesne osady fenickie w Kadyksie.

Kadyks

Spacer po ulicach pozwala wczuć się w atmosferę prastarego portu. Wiele z domów, zostało wzniesionych na dawnych fundamentach, zresztą często widać, że pierwszy poziom zbudowany jest z nieco już podniszczonych skał piaskowca.

Wracam do Jerez o 20.30. Na miejscu udaję się na ferię, jednak tym razem idę już wcześniej spać. Jutro wyjazd o 9.45 do Algeciras.

Poprzedni wpis Następny wpis
comments powered by Disqus
Loading
Porównywarka cen hoteli

Ostatnio dodane:


Pierwsza Podróż Jożina dookoła świata - dzienniki

Tagi:

Bangkok podróż dookoła świata Fidżi Nowa Zelandia Kolumbia Filipiny

© Jożin Entertainemt 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.