27.11.2013

Malaga - krótki przewodnik

Malaga może nie jest najpiękniejszym miastem Andaluzji, ale na pewno często odwiedzanym. Choćby z racji portu lotniczego, który jest głównym lotniskiem dla wielu osób wybierających się do którejś z uroczych miejscowości na Costa del Sol. Warto jednak zatrzymać się chociazby na dzień lub dwa w samej Maladze, gdyż miasto to ma wiele do zaoferowania.

W Maladze znaleźć można szereg noclegów. Warto tu zostać parę dni, więc trzeba pomyśleć o jakimś dogodnym miejscu. Na pewno najlepiej będzie się zatrzymać w okolicach zabytkowego centrum - jeśli chcemy zwiedzać miasto. Jest tam wiele interesujących kawiarni, restauracji, barów i klubów. Nie jest też zbyt aleko na plażę. Minusem może być hałas w nocy. Zwyczajem jest, że życie na ulicy toczy się do wczesnych godzin porannych. Popularne noclegi w centrum wraz z cenami można znaleźć na trivago.

Centrum Malagi

Malaga, jak wszystkie większe miasta w tej części Morza Śródziemnego, została założona jako fenicki port.Później dostała się pod panowanie Greków, a następnie Rzymian. Najdłużej jednak Malaga znajdowała się pod panowaniem muzułmańskim - aż do 1487 roku. Te burzliwe dzieje pozostawiły wiele zabytków, do których zaliczymy na pewno olbrzymią twierdzę górującą nad miastem czy znajdujące się poniżej ruiny rzymskiego amfiteatru.

Amfiteatr rzymski - Malaga

Obecnie Malaga liczy ponad pół miliona mieszkańców i jest ważnym portem. Malaga słynie też z tego, ze tutaj urodził się Picasso. Turyści mogą odwiedzić dom, w którym mieszkał wielki artysta.

Zaczynając zwiedzanie Malagi warto właśnie udać się w okolice domu Picassa, zagłębić się w gąszcz uliczek i placów, by poczuć klimat tego żywego miasta. Poza historycznym centrum ruch jest dość duży. Warto jednak udać się na spacer nadbrzeżną promenadą ocienioną palmami.

Malaga

Arabska twierdza dzieli się na dwie części, Castillo de Gibralfaro oraz Alcazaba, czyl niższą twierdzę, która stanowiła też rezydencję królewską. Na zwiedzanie obydwu trzeba sobie zarezerwować trochę czasu. Cały kompleks przypomina nieco słynną la Alhambra de Granada, jest jednak znacznie mniejszy. Co nie oznacza, że i tak trzeba się nachodzić.

Ze ścieżki wiodącej do górnej części fortyfikacji - Castillo de Gibralfaro roztacza się wspaniały widok na Malagę. Widać stąd dobrze port, miasto oraz otaczające je wzgórza.

Malaga Malaga

W centrum Malagi wznosi się ogromna katedra. Wstęp jest płatny, choć można uniknąć konieczności opłacenia wstępu, jeśli udamy się na poranną mszę świętą. Charakterystycznym elementem katedry jest niedokończona wieża. Nie udało się jej zgodnie z planem wykończyć, a później nie wracano do budowy i tak już zostało.

Malaga

Malaga leży nad morzem, więc znajdziemy tu również plażę. Jednak szczerze mówiąc plażowanie w Maladze nie jest najlepszym pomysłem. Już lepiej wsiąść w autobus czy pociąg i w kilkadziesiąt minut dojechać do jednej w niewielkich urokliwych miejscowości na Costa del Sol.

© Jożin Entertainemt 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.