Zorza polarna na Półwyspie Kolskim | Podróże Jożina

Zorza polarna na Półwyspie Kolskim

Wyprawa dookoła Morza Bałtyckiego jako główny cel miała osiągnięcie odległych rejonów Półwyspu Kolskiego. Obszar ten, położony już daleko za Kręgiem Polarnym, nadaje się bardzo dobrze do obserwacji zorzy polarnej. Co prawda koniec lata nie jest najlepszym okresem na tego rodzaju obserwacje, jednak w czasie obozowiska nad Morzem Barentsa udało się nam zaobserwować zorzę polarną w pełnej krasie. W otoczeniu na wpół opuszczonych osad, baz wojskowych i wraków statków, obserwacja zorzy polarnej w takich warunkach była niezapomnianym przeżyciem.

Aby wykonać zdjęcia zorzy polarnej, musiałem umieścić aparat na statywie, gdyż potrzebny był bardzo długi czas naświetlania, mimo zastosowania bardzo jasnego obiektywu 50 mm f/1.4. Dla objęcia szerszego planu użyłem obiektyw o wartości f/4.0 i tutaj czasy naświetlania osiągały już nawet 15-20 sekund. Animacja zorzy polarnej na filmiku to po prostu seria wielu zdjęć połączona przejściami. Faktycznie zorza polarna zmienia się i faluje, jednak nie tak szybko jak widać to na filmie.

Rozbłyski nad jeziorem w końcówce filmu zostały zarejestrowane w Karelii, nad jeziorem Segoziero, czyli już poniżej kręgu polarnego. Prawdopodobnie jest to zorza polarna widoczna w znacznym oddaleniu.

comments powered by Disqus

© Jożin Entertainemt 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.